• سامانه نرم‌افزاری کیمه، راهی آسان و کم‌هزینه برای داشتن یک وب‌سایت املاک با بهترین امکانات
  • پشتیبانی: 09361444655
آشنایی با نکات بسیار مهم در خرید و فروش انواع املاک، مسکن، خانه و ساختمان که حتما باید بدانید

آشنایی با نکات بسیار مهم در خرید و فروش انواع املاک، مسکن، خانه و ساختمان که حتما باید بدانید

برای خرید و فروش املاک باید به چه نکاتی توجه داشت؟

ملک یا خانه ایده‌آل برای هر شخص تعریف مخصوص به خود را دارد. اکثر افراد برای تشخیص دادن یک خانه خوب و خریدن آن از روش‌های نا مطمنی مثل حس و غریزه و خاطراتی که از خانه‌های مشابه داشته‌اند، استفاده می‌کنند.

مسلما هیچ ملکی را در هیچ کجا نمی‌توان یافت که پاسخگوی همه نیازهای ما و واجد همه خصوصیاتی باشد که در ذهن خود داریم. در هنگام خرید خانه، ملک و یا ساختمان نکات بسیار مهمی وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

در ابتدا به هزینه‌هایی که ممکن است هنگام خرید وجود داشته باشد توجه داشته باشید مانند هزینه سند، محضر پایان کار، مالیات، کمیسیون املاک و هم‌چنین توجه دقیق به ماده‌ها، تبصره‌های متن قرارداد و مبایعه نامه خرید بسیار مهم است.

به تعداد واحدهای کل ساختمان توجه کنید

تعداد مطلوب 15 الی 30 واحد است. کمتر از این تعداد مدیریت ساختمان را سخت کرده و تعداد بیشتر باعث شلوغی طبقات و راه‌روها خواهد شد. به تعداد واحدها در هر طبقه نیز توجه کنید. بهترین حالت در مورد آپارتمان‌های چند واحدی در یک طبقه، آپارتمان‌های مقابل هم و یا نیم‌طبقه است. البته شکل ایده‌آل، آن است که در هر طبقه یک واحد باشد یا حداقل هر واحد در هر طبقه راه‌روی مخصوص به خود را داشته باشد.

هم‌چنین یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی که در یک ملک و ساختمان باید بازرسی شود، سیستم سرمایش و گرمایش آن می‌باشد. حتما از شوفاژخانه یا موتورخانه بازدید نمایید و دقت کنید که موتورخانه دارای پنجره تهویه و اعلام حریق باشد. هم چنین به نفع شماست که از سیستم‌های پیشرفته سرمایش و گرمایش استفاده شده باشد.

به ورودی، نمای ساختمان، پله‌ها و پارکینگ توجه کنید

نمای ساختمان اولین چیزی است که جلب توجه می‌کند. انواع مختلف سنگ مانند گرانیت و ... بسیار مناسب است زیرا شستشو و تمیز نگه داشتن آن هم ساده‌تر و کم هزینه‌تر است. برای رفت و آمد بهتر باید حداقل عرض استاندارد آن رعایت شود. این مقدار حتما باید بیشتر از 110 سانتی‌متر باشد. عرض راه پله‌ها نیز باید حداقل 90 سانتی‌متر باشد تا عبور و مرور به راحتی صورت گیرد.

به پله‌ها نیز توجه کنید، ابعاد استاندارد پله‌ها به کاهش خطرات و حوادث به خصوص برای کودکان و سالمندان کمک می‌کند. یک پله استاندارد باید حداقل 30 سانتی‌متر عرض و 18 سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد. اما اگر ساختمان بالای 4 طبقه داشته باشد استانداردترین پله‌ها هم نمی‌توانند جای آسانسور را در آن بگیرند.

به ورودی و خروجی پارکینگ‌ها توجه کنید که در زمستان به علت یخ‌زدگی موجب سُر خوردن ماشین شما در حین بالا آمدن یا پایین رفتن نشود. سعی کنید خانه‌هایی با بیش از چهار طبقه بدون آسانسور را برای خرید انتخاب نکنید، چون حتی اگر در طبقات پایین باشید و یا بتوانید بالا و پایین رفتن روزمره را تحمل کنید، مهمان‌های شما و همسایگان محترم‌تان چنین تحملی را ندارند و حتی شما هم تحمل سر و صدای آن‌ها را نخواهید داشت.

حصول اطمینان از عدم اتلاف انرژی در ساختمان

کنترل عدم اتلاف انرژی در ساختمان بسیار مهم است زیرا اتلاف انرژی به مرور زمان برای شما هزینه‌های زیادی خواهد داشت. حصول اطمینان از ضد صوت بودن یا راه‌های کاهش ورود صوت و صدا به داخل ساختمان را بررسی کنید. بازدید ملک یا ساختمان مورد نظر در چندین نوبت در شبانه روز برای اطمینان از دید، نوردهی و عوامل محیطی دیگر.

توجه به کیفیت آب مصرفی، فشار برق و میزان کیفیت روشنایی در منطقه

حصول اطمینان از رعایت نکات ایمنی در انشعابات و تاسیسات، برق، گاز، آب و ساختمان. اگر قرار باشد فضایی بیشتر از بقیه نورگیرتر باشد بهتر است این فضا اتاق خواب‌ها و نشمین باشند. چون بیشتر ساعت طول شبانه روز در این منطقه از منزل می‌گذرانیم. در مورد نور آشپزخانه هم دقت شود، بهتر است پنجره‌ای از خانه یا حداقل نورگیر ساختمان در آشپزخانه وجود داشته باشد.

کابینت‌های mdf در مقایسه با سایر انواع آن، دوامی بیشتر همراه با زیبایی کافی دارند و می‌توانید در آشپزخانه‌های مدرن آن‌ها را ببینید. مراقب باشید که تعداد کابینت‌ها و قرار گیری آن‌ها مناسب باشند. به جنس پوشش دیوارها هم توجه کنید. اگر رنگ استفاده شده، قابل شستشو باشد تا چند سال از رنگ آمیزی و دردسرهای آن در امان بمانید.

لوله‌های فاضلاب و آب بهتر است از جنس چدن و یا لوله پولیکای فشار قوی انتخاب شده باشد تا احتمال صدمه به آن‌ها کمتر باشد. وجود بالکن یکی از چیزهایی است که ابتدا چندان مهم تلقی نمی‌شود. اما به تدریج به اهمیت آن پی می‌برید.

توجه به پایداری و مقاومت سازه ساختمان در برابر حوادث طبیعی و غیرطبیعی

حصول اطمینان از طراحی درست و اجرای صحیح عایق کاری‌های رطوبتی، طراحی درست و اجرای صحیح عایق کاری‌های حرارتی به منظور جلوگیری از تبادل حرارت، حصول اطمینان از ایمن بودن ساختمان در مقابل آتش‌سوزی، تعبیه وسایل اطفای حریق، از نصب کپسول تا لوله کشی اطفای حریق و پیش‌بینی هشدار دهنده‌های مورد نیاز در ساختمان برای اعلام خطر به ساکنان در زمان‌های بروز خطر.

توجه به شیوه‌های دفع زباله مانند شوتینگ زباله در برج ها. حصول اطمینان از رعایت نکات مربوط به حفظ محیط زیست و ممانعت از ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی و تحقیقات محلی برای اطمینان از امنیت و رفتارهای محیطی محله

کنترل محل احداث ساختمان، برای اطمینان از این که ساختمان روی گسل احداث نشده یا در مناطق سیل‌خیز قرار نگرفته باشد. مقاومت ساختمان در برابر زلزله و استحکام پایه‌های آن در مقابل نشست زمین، اطمینان از وجود پله فرار و راه‌های خروجی ایمن و سریع در ساختمان‌های مرتفع و وجود چاه ارت و برق‌گیر.

سخن پایانی

خریداران، بازاریابان و حتی فروشندگان املاک و مسکن فاکتورهای فوق را مورد برسی و ارزیابی قرار دهند تا متوجه شوند که ملک مورد خرید آن‌ها دارای چه وضعیتی است. حتی پرسش ساده از سازنده یا فروشنده در مورد هر یک از موارد اشاره شده فوق و تکرار آن‌ها، توسط دیگر خریداران موجب فرهنگ‌سازی شده و باعث ارتقای کیفیت طراحی‌ها و ساخت و سازها می‌شود.

مراجع

  • کتاب بازاریابی املاک و مستغلات
  • http://blog.moshaverin.com